Post Image
9

Yeni doğum yapan annelere özel beslenme önerileri

Yeni anne adayları için 10 farklı yemek önerisinde bulunacağız. Yemek önerilerimiz de hem anne için hemde bebek için önemli ayrıntılar barındıran bir liste olacaktır. Sağlık beslenmenin ne kadar önemli olduğunu hele ki yeni doğan bebeklerde rahatsızlanmamaları için gerekli ilgiyi göstermek gerekmektedir. Öncelikle seçtiğimiz besinlerde bir kaç ayrıntıyı sizlere aktaralım sonrada önerdiğimiz besinleri sizlerle paylaşalım.

Öncelikle bebekte gaz yapmaması, bebeğin sinir sistemlerinin gelişmesi, kas yapısının gelişmesi, annenin sütünü arttırması gibi bir çok ayrıntı söz konusu edilmiştir. Sizler bu listemizi mutlaka not alın ve mutlaka uygulamaya çalışın.

Listemizde kısaca sıralamak gerekirse; Yumurta, rezene, çemenotu, badem, süt, ıspanak, yabanmersini, esmer pirinç ve somon bulunmaktadır. Bu besin kaynaklarını sizler için ayrıntılı olarak verdik okudukça ne kadar değerli besinler olduğunu göreceksiniz.

Rezene ( Süt arttırmak için Öneri )

Faydaları: Süt üretimine ve sindirime katkıda bulunur. Karın ağrısını önler.

Hazırlanışı: Bir iki kaşık rezene tohumunu 4 bardak suda 5 dakika beklettikten sonra kaynatın. Süzüp gün boyunca içebilirsiniz. Dilerseniz yemeklerden sonra 1 çay kaşığı rezene tohumu çiğneyebilirsiniz.

Çemenotu ( Vitamin deposu ve süt arttırmak için )

Faydaları ve özellikleri:

Süt üretimini destekler. Demir, lif, kalsiyumla birlikte birçok vitamin ve mineral bakımından zengindir. içeriğindeki kolin ve saponin bebeğin gelişimine katkı sağlar. Yeni doğum yapmış kadınlarda sıkça görülen kabızlık ve gaz gibi sorunlara iyi gelir.

Hazırlanışı ve kullanımı: Bir kaşık çemenotu tohumunu bir bardak suda bir gece bekletin. Sabah bu karışımı kaynatıp süzdükten sonra için.

Badem ( E vitamin deposu )

faydaları ve özellikleri : İyi bir E vitamini kaynağı olan badem, sizin ve bebeğiniz için gerekli yağları barındırır. Bademdeki omega-3 sütü artırır. Kemikleriniz ve dişleriniz için protein ve kalsiyum kaynağıdır.

Hazırlanışı ve tüketimi: Günde birkaç tane kavrulmuş badem tüketin. Sütü artırmak için 4-6 bademi bir gece suda bekletip sabah yiyin.

Süt ( Kalsiyum kaynağı )

Faydaları ve özellikleri: Süt üretimini sütle destekleyebilirsiniz. İçeriğindeki D ve B vitamini, protein ve gerekli besleyicilerle bebeğin gelişiminde önemlidir. Emzirirken kaybettiğiniz kalsiyumu sütteki kalsiyumla tamamlayabilirsiniz. Aynı zamanda vücuttaki su kaybını da önler.

Tüketimi: Günde 2 bardak süt içmeye özen gösterin.

Ispanak ( Demir kaynağı )

Özellikleri ve faydaları: Yeşil yapraklı bitkilerin hepsi yeni anneler için gereklidir ancak ıspanak aralarında en önemlisi. A vitamini bakımından zengindir. İçerdiği folik asitle doğumda kaybettiğiniz kanı geri kazanmanız için yeni kan hücreleri üretimine yardımcıdır. Süt üretimine de yardım eder.
Ispanakta bulunan manganez kemik, kıkırdak ve kolajen gelişiminde önemli rol oynar. Kalsiyum, C vitamini ve demir içerir.

Hazırlanışı ve Tüketimi: Ispanağı çiğ tüketebileceğiniz gibi çorbasını ve suyunu da içebilirsiniz.

Yabanmersini ( Antioksidan deposu )

Faydaları ve özellikleri: Güçlü bir antioksidan olan yabanmersini sizi ve bebeğinizi birçok hastalıktan korur. Annenin ihtiyaç duyduğu bütün vitamin ve mineralleri içerir. İçerdiği yeterli dozda karbonhidrat enerjinizi yükseltir.

Tüketim şekli: Günde 2 ya da daha fazla porsiyon yabanmersini tüketebilirsiniz.

Esmer pirinç ( Enerji düzenleyici )

Faydaları ve özellikleri: Esmer pirinç gibi tam tahıllı besinler yeni annelerin beslenme programında olmalı. Enerji seviyenizi yüklseltir, kan şekeri seviyenizi sabitler. Lif gibi besleyici ögeleri normal pirinçten daha fazla barındırır. Süt miktarını ve kalitesini de artırır.

Hazırlanışı ve Tüketim: Esmer pirinci pişirmeden önce birkaç saat suda bekletin. Bu şekilde daha kolay sindirilebilir ve besleyici olacak.

Somon ( Protein ve B12 Deposu )

Faydaları ve özellikleri: Bebeğim sinir sistemi gelişimine yardımcı olan DHA içeren somon yeni doğum yapmış kadınlar için iyi bir besleyicidir. Protein ve B12 kaynağıdır. Bunlarla birlikte hamilelik sonrası depresyonu önler.

Hazırlanışı ve tüketimi: Haftada 2 kez taze somon yemeye özen gösterin.

Yulaf ( Süt yapıcı )

Faydaları ve özellikleri: En süt yapıcı besinlerden birisi olan yulaf aynı zamanda kolay sindirilebilir. Sıkça görülen doğum sonrası kabızlığa da iyi gelir. Demir içeriği anemiyi önler.

Hazırlanışı ve tüketimi: Taze pişmiş yulafı bir kaşık bal, safran ya da taze meyvelerle tüketebilirsiniz.

Yumurta ( Protein kaynağı )

Faydaları ve özellikleri: İyi bir protein kaynağı olan yumurta, ideal amino asit dengesini sağlar. Yumurta sarısında bulunan D vitamini, sizin ve bebeğinizin kemik gelişiminde önemli bir rol oynar. İçeriğindeki kolinle bebeğin hafıza oluşumunda hayati bir öneme sahiptir.

Tüketimi: Bu yüzden günde 1-2 yumurta tüketin.

BENZER YAZILAR