Post Image
1.3K

Gebelik ve Hamilelikte en çok sorulan sorular

Gebelik ve hamilelik dönemlerinde en çok sorulan sorunların yanıtlarını sizler için anlaşılır şekilde hazırladık. Gebelik döneminde yaşanan sıkıntılar veya ilk kez hamile olan hanımlar için bir çok cevapsız soru vardır. İşte o soruların yanıtları

Gebelik sürecinde anne adaylarının kafalarında belirli belirsiz bir çok soru sorulmaktadır. Tabi bazı soruların sebebi ilk kez anne oluyor olmasıdır. Hamilelik döneminde bir annenin aklına gelebilecek bütün soruların yanıtını işin uzmanı olan Dr. Kağan Kocatepe tarafından hazırladık. Gebelik ve Hamilelikte en çok sorulan sorular

Genelde gebe kadının sormak istediği bütün soruları bir araya toparladık ve kısa kısa cevaplarla fazla uzatmadan en güzel yanıtları verdik. Hamilelik döneminde saç boyatılır mı?, Kalıcı makyaj yapılır mı, Asitli içecekler içilir mi, Hamama gidilir mi, Diyet yapılır mı? gibi bir çok soru sorduk ve cevaplarını da işin uzmanından aldık.

Gebelik döneminde hamilelikle ilgili sorular ve cevapları

Hamilelikte saç boyatılır mı?

  1. haftaya kadar saç boyatmaktan kaçınmak, 10. haftadan sonra ise organik boyalarla saçı boyatmak uygundur.

Kalıcı makyaj yaptırılır mı?

Kalıcı makyajda kullanılan makyaj malzemeleri ciltten kana geçebildiğinden gebelik döneminde kalıcı makyaj önerilmez. Gebelik ve Hamilelikte en çok sorulan sorular

Asitli içecekler tamamen mi yasak?

Asitli içeceklerin bebeğe zararı olduğu bir hurafe olmakla beraber, anne adayının sindirim sistemini tahriş etmesinden kaçınmak amacıyla günde bir adet ile sınırlamak uygundur.

Hamilelikte hamama gidilir mi?

Hamamda uzun süre kalındığında vücutta ısı artışı söz konusu olabileceğinden hamama gitmekte sakınca olmamakla beraber 10 dakikadan daha uzun süre kalınmaması önerilir. Sauna ise gebelik döneminde önerilmemektedir.

Diyet ürünleri yenebilir mi?

Yağı alınarak diyet haline getirilmiş ürünlerde sakınca olmamakla beraber (süt gibi) suni şekerler katılarak hazırlanmış diyet ürünler (diyet kola gibi) tüketilmesi, şeker hastalığı olan anne adayları hariç, uygun değildir.

Hamilelikte tuz tüketimini tamamen mi sınırlamak gerekir?

Hamilelik döneminde vücutta ödem oluşma eğilimi olması nedeniyle tuz kısıtlamasına gitmek doğrudur. Eğer tansiyon artışıyla seyreden bir sorun var ise tuz kısıtlaması daha sıkı uygulanmalıdır.

gebelikte-ve-hamilelikte-sorular-ve-cevaplar

İç rahmin geniş olması diye bir şey var mı?

İç rahim veya iç karın halk arasında var olan ancak anatomide var olmayan bölgelerdir. Bu tanımlamalar anne adaylarının karınlarının gebelik haftasına göre ufak veya büyük olmasını izah etmek için türetilmiş görünmektedir.

Memelerimin küçük olması süt miktarı mı azaltır mı?

Göğüs kitlesiyle süt miktarı arasında bir bağlantı olmakla beraber çok aşırı küçük olmadığı sürece bebeği besleyecek süt miktarına aşırı azalma olmaz.

Hamilelikte astım ilacı kullanılabilir mi?

Bronşiyal astım anne adaylarında nispeten sık görülen bir hastalıktır ve gerek inhaler gerekse tablet şeklinde gebelikte kullanıma uygun ilaçlar mevcuttur. Yine diğer alerji durumlarında kullanılabilen ilaçlar da mevcuttur.

Hamilelikte 10 saatten fazla süren araba seyahatleri yapılabilir mi?

Özellikle 32. haftadan sonra anne adayının şehir değiştirmesi çok uygun değildir. Bu süreden önce ise 2 saatte bir mola verilerek uzun seyahatler yapılması, doktorunun onayıyla, mümkündür.

Bilgisayar başında çalışmak bebeğe zarar verir mi?

Bilgisayar “ışınlarının” bilinen olumsuz bir etkisi saptanmış değildir. Ancak laptop adı verilen dizüstü bilgisayarların altlarının ısınması ve bunun gelişmekte olan bebeği olumsuz etkilemesi imkan dahilinde olacağından bilgisayarlarla masa başında çalışılmalıdır.

Dinlediğim müzik bebeğin ruhsal gelişimini etkiler mi?

Dinlenen müzik anne adayında yarattığı olumlu ruh haliyle salgılattığı “mutluluk” hormonları sayesinde bebek üzerinde de olumlu etki yapar.

Hamilelik varisleri geçer mi?

Hamilelik döneminde ilk defa gelişmiş olan varisler çoğunlukla lohusalık bitiminde kaybolur, hamilelikten önce var olan varisler ise hamilelikte daha belirgin hale gelebilirler ve geri dönüşümleri daha zordur.

Hamilelikte tatlandırıcı kullanmaya devam edebilir miyim?

Gebelik öncesi diyabeti olan veya gebelik diyabeti olan anne adayları hariç, suni tatlandırıcı kullanımı önerilmemektedir.

Hamileliğimde midye yiyebilir miyim?

Midye deniz ürünleri arasında en çok ağır metal biriktiren canlıdır ve tüketiminden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

Cinsel ilişki düşüğe neden olur mu?

Cinsel ilişkinin düşüğe neden olduğuna dair bilimsel veri olmamakla beraber zaten oluşacak olan bir düşüğü hızlandırdığı düşünülmektedir.

Hamilelikte saçlar daha mı hızlı uzar?

Hamilelik dönemi saçların ve tırnakların hızlı değişime uğradığı bir dönemdir ve hem hızlı uzayabilir ve hem de özellikle emzirme döneminde daha bariz olmakla beraber daha kolay dökülebilir. Bu hızlı dökülme kalıcı değildir.

Hamilelikte baş ağrısı normal mi?

Özellikle 8-16. haftalar arasında beyin damarlarının genişlemesine bağlı olarak anne adaylarında baş ağrılarına sıklıkla rastlanır. Basit ağrı kesicilere yanıt vermeyen baş ağrıları nörolojik değerlendirme gerektirir.

Dondurulmuş gıdalardan hazırlanmış yemekleri yememeli miyim?

Son kullanma tarihi geçmediği ve gıdanın kendisi hamilelikte tüketime uygun olduğu sürece bu gıdaların tüketilmesi zararlı değildir.

Bebek tekmelemesi iç organlarıma zarar verir mi?

Bebek tekmelemesi çok canımı yakıyor. İç organlarıma zarar verir mi?
Bebeğin tekmeleriyle kalın plasenta duvarını aşarak iç organlara zarar vermesi mümkün değildir ve görülmemiştir.

Hamilelik daha sık rüya görmeye neden olur mu?

Hamileliğin özellikle son haftaları beyin biyokimyasının değişmesiyle rüyaların daha yoğun ve daha canlı görüldüğü bir dönemdir.

Anne grip olduğunda bebeğe de mikrop geçer mi?

Grip bebeğe geçse dahi anne adayından gelen koruyucu maddeler de geçtiğinden onu ciddi enfeksiyona yakalanmaktan korur ve grip mikrobunun sakatlık yapıcı özelliği olmadığından, bebek bu durumdan çoğunlukla olumsuz etkilenmez.

Annebebek Dergisi: Dr. Kağan Kocatepe

BENZER YAZILAR

1 Yorum

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla