Post Image
6

Gebelik döneminde diş hastalıkları ve diş bakımı

Gebelik ( hamilelik ) döneminde gebe olan anne adayı dişlerine çok dikkat etmek zorundadır. Çünkü gebelik döneminde dişlerde çok hızlı şekilde kalıcı sorunlar oluşabilmektedir. Gerekli tedbirlerin alınmaması durumunda gebelik sonrasında dişlerde kaymalar, çürümeler ve dökülmeler yaşanabilir. Bu nedenle hamilelik döneminde dişler ilgili yaşayabileceğiniz hastalıklar ve diş bakımı konusunda neler yapabileceğinizi sizlere çok fazla uzatmadan aktarmaya çalışacağız.
Gebelikte diş bakımı nasıl yapılmalı?
hamilelik döneminde diş hastalıkları nelerdir?

Gebelik ( hamilelik ) sırasında anne iyi beslenmesine dikkat eder ve yeterli ağız diş bakımı yaparsa hamilelik döneminde normal dönemden farklı bir diş sorunu ile karşılaşmaz. Fakat diş bakımına dikkat edilmezse gebelikte ( hamilelik ) hormonal etkiler sonucunda ağız içinde bazı zararlı değişimler olur. Örnek verecek olusak kandaki ve tükürükteki asit miktarı arttığı için dişlerin çürümesi kolaylaşır. Diş eti rahatsızlıkları da eskisinden daha kolay ve daha sık oluşur.

Ağız ve diş bakımı için beslenme önerileri: Ağız ve diş sağlığı açısından tüm hamilelik döneminde A, C, D vitaminleri ile fosfor ve kalsiyumdan zengin temel yiyecekler alan meyvalar ve sebzeler, tahıl , süt ve mandıra ürünleri ile, et , balık ve yumurta dengeli olarak alınmalıdır.

Bebeğin diş gelişimi anne karnında başlar. Bu dönemde anne hem kendi sağlığı hem de bebeğinin diş gelişimi için dengeli beslenmeye dikkat etmelidir.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın