Post Image
5

Gebeliğin (Hamileliğin ) 24. haftasında olanlar ( Bebek gelişimi )

Hamileliğin süreci geçtikçe hem bebek gelişiyor hemde anne için bu süreç değişiyor. Şimdi sizlere gebelikte 24. hafta da neler değişiyor bunu da birlikte göreceğiz. Şimdi bu süreç bebeğin gelişimi için çok önemli bir dönemdir.

24. hafta bebekte ki gelişmeleri kısaca açıklamak gerekirse cildinden tutunda ayaklarına kadar gelişime açık ve başlangıç başlıyor. Bebek doğuma kadar olan sürede haftalık değişim periyotlarını doğru takip etmek gerekmektedir. Anne adayı ise bu sürede bebeğinin gelişimini takip etmeli ve bebekte olan gelişim sürecini de yakın takip etmelidir.

Şimdi sizlere 24 haftalık bir bebeğin görüntüsünü sunacağım. bebek anne karnında bu şekilde görülmektedir.

Hamileliğin 24. haftasında bebeğiniz

Bebeğin Boyu 30 cm olan ve bebeğin kilosu yaklaşık 600 ila 750 gr.  arasındadır. Ayakları, doğuma kadar iki katı daha büyüyecektir. Her geçen gün, dış ortamda yaşama şansı atacak şekilde organları da gelişiyor. Ağzında tat duyusu bu haftalarda oluşmaya başlıyor. Cildinde de değişiklikler meydana geliyor, ilk haftalardaki saydamlığı büyük ölçüde azalmış durumda.

Hamileliğin ( gebeliğin ) 24. haftasında annede meydana gelen değişiklikler nelerdir?

Annelerde bu haftalarda en sık karşılaşılan problem, hızlı kilo alımıdır. Anne aldığı bu kilolar için tedirgin olmasın. Genellikle gebelik sürecinde alınması gerekli olan kilo 12 ila 14 arası olmaktadır. Buna göre fazla ya da az kilo aldığınızı düşünüyorsanız, doktorunuza danışabilirsiniz.

Beslenme şekilleri, metabolizmanın yavaşlaması ve iştah artışı bu dönemde sık kilo alımına neden olur.

Gebenin ağırlaşmış olması bazen egzersizlerden ve yürüyüşlerden uzak kalmasına neden olur.

Bu haftalarda mutlaka uzman gözetiminde egzersizler yapılmalıdır. Günlük yorgunluk durumuna göre sabah – akşam 30 dakikalık kısa yürüyüşler yapılabilir.

24. haftada yapılan “Şeker Taraması”
Gebeliğin 23–29. haftaları arasında 50 gr glukoz tarama testi (şeker yüklemesi) yapılır. Bu test, gebelikte gizli şeker riski olup olmadığı hakkında bilgi verir. 50 gr glukoz taraması sonucunda ölçümü 140 mg/dl üzerinde olan gebeler risk grubundadır. Risk grubunda olan gebelere 3 saatlik 100 gr’lık glikoz tolerans testi yapılmalıdır. Yapılan testte 2 değeri yüksek çıkan gebeler dâhiliye uzmanına ve diyet uzmanına yönlendirilerek hem beslenmeleri hem de glikoz diyetleri ayarlanmaktadır.

Gebelikte ortaya çıkan diyabet, çoğu zaman diyet ile düzenlenir. Gebelikte ortaya çıkan diyabet bebekte sakatlığa neden olmaz. Şekerin kontrolsüz olması anne karnında bebeğin hızlı büyümesine neden olur. Yeni doğan bebekte hipoglisemi ve ani kan şeker düşmelerine neden olabileceği gibi, erken sarılık ve kalsiyum düşmelerine de neden olduğu görülür. Gebelikte şeker düzeyi kontrol altında tutulduğunda doğum sonrası bebekte oluşabilecek birtakım metabolik problemler ortadan kaldırılabilir.

BENZER YAZILAR