Post Image
5

Epidural Doğum ( Ağrısız Doğum ) nedir? ( Epidural ağrısız doğum nasıl yapılır? )

Doğum sürecine girmiş bütün anne adaylarının son zamanlarda en çok aradıkları doğum yöntemi gerçekten dikkatle incelendiğinde çok özel bir doğum yöntemi olduğunu ve kadınların neden tercih ettiklerini gösteriyor.

Epidural Doğum olarak bildiğimiz halk arasında ki anlamı ise Ağrısız doğum olarak bilinmektedir. Şimdi sizlere Epidural Doğum ile ilgili bütün ayrıntıları ve kafanız da kalan bütün soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Epidural Doğum nedir ve nasıl yapılır? öncelikle sizlere bunu açıklayacağız. Tabi bir diğer ayrıntı ise risklerinin olup olmadığı yönünde olacaktır.

Epidural doğum yani ağrısız doğum kısaca anlatmak gerekirse, İki doğumun ortak adı olarak ifade edilebilir. sezaryen doğum ile normal doğumun birleşimidir.

Burada önemli olan ayrıntı anestezi yapılması kısmında sezaryen doğuma benzemektedir. Sezaryen doğumdaki genel anestezi yerine özel bölge anestezisi kullanılarak ağrılar hissedilmeyecek kadar azaltılır  ve doğum yani bebek normal yollarla doğar. Yani sezaryendeki gibi bebek karın bölgesinde açılan kesinden alınmaz.

Epidural doğum yapacak anne adayı doğum esnasında baskıyı, dokunmayı hisseder, hatta doğu anına kadar yürüyebilir ancak ağrıyı hissetmez.

Epidural doğum yani ağrısız doğum nasıl yapılır?


Epidural ( ağrısız ) anestezi daha öncede söylediğimiz gibi bölgesel anestezi şeklinde oluyor. Anestezi doktoru anne adayını yan yatırıp belinde anestezi iğnesinin yapılacağı yeri belirler. Bölge bir iğne yardımı ile uyuşturulur. Bunun sebebi epidural iğnenin yarattığı acının hissedilmemesini sağlamaktır.
Epidural iğne yapıldığında anne adayının kesinlikle kıpırdamaması gerekir. İğnenin yapıldığı bölgeden belli aralıklarla ilaç verilir. İlk ilaç verildikten 15 dakika sonra anne adayları ağrıyı hissetmemeye başlar.

İlaç Kateter yardımı ile anne adayına verilir ve doğumdan sonra isteğe göre 48 saat içinde çekilir. Epidural için takılan Kateter’in takılıp çıkarılması oldukça acısızdır.

Epidural doğum yani Ağrısız doğum riskleri nelerdir?
* Epidural ( ağrısız ) anestezinin en sık karşılaşılan sıkıntısı düşük tansiyondur.
*Çok aşırı kilolu adaylarda Epidural zor bir işlemdir.
* Epidural ( ağrısız ) anestezi başarısız olabilir ve doğum esnasında ağrı hissedilebilir.
*İdrar yapmada zorluk yaşanabilir.
*Enfeksiyon yaşanabilir.
*Baş ağrısına neden olabilir.
*Bazı hastalarda alerjik reaksiyon gösterebilir.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın