Post Image
1.7K

Doğumun yaklaştığını gösteren önemli belirtiler

Anne adaylarının 40 haftaya yaklaşan süreçleri artık son bulmak üzere. Doğumun yaklaştığını nasıl anlayacaksınız ve doğum sancıları ne zaman başlayacak. Doğum zor olur mu gibi bütün sorularınızın yanıtını bu içerikte okuyabilirsiniz. İşte sizlere doğumun yaklaştığını gösteren belirtiler.

Hamilelik süreci boyunca bütün annelerin beklediği mutlu son diyebiliriz. Gebelik döneminde 28 hafta sonuna kadar normal gelişen süreç artık doğum sürecine doğru ilerlemeye devam ediyor demektir. İlk kez anne olacak kadınlar için doğum anı ile ilgili bilgi verirken, “doğumun yaklaştığını nasıl anlarım”, “doğum anında süreç nasıl işliyor”, “ben ne zaman doğum yapacam” gibi sorularınızın yanıtlarını da vermiş olacağız. Doğumun yaklaştığını gösteren önemli belirtiler

Öncelikle doğum 3 aşamada gelişiyor. Bu aşamaları sizlere maddeler halinde verdikten sonra kısaca açıklayıp süreci tam olarak anlatmış olacağız. 

Doğumun yaklaştığını gösteren önemli belirtiler:

  • Sancılar
  • Nişanla gelmesi / Nişan Kanaması (sümüksü tıkaç)
  • Doğum suyunun gelmesi

Doğum süresi ne kadardır?

Anne olacak adayının ilk doğumu ise doğumu yaklaşık olarak 12 saat veya 14 saat sürer. Oluşacak sancılar çok şiddetli, yaklaşık 40 ila 50 saniye sürüyorsa ve beş dakikada bir veya daha sık geliyorsa kasılmaların düzene girmesini beklemeye gerek olmayabilir. Çünkü bazı gebelerde sancılar düzenli olarak gelmeyebilir. Sancılar başladığı zaman anne arada bir dinlenerek dolaşabilir. Eğer su gelmemiş ise ılık bir banyo almasında fayda vardır. Bu arada hafif bir şeyler atıştırmasında bir sakınca yoktur.

dogum ne zaman başlar - Doğumun başlatığını gösteren belirtiler

Sancılar ve Sancı çeşitleri

Şiddeti değişen sancılar yalancı doğum sancıları olarak kabul edilir. Düzenli sancılar ise gerçek doğum sancısı olup doğumun habercisidir. Doğum sancısı belirli aralıklar gelmektedir. Bu ağrılar 15 veya 20 saniye sürmektedirler. Dinlenme ve pozisyon değiştirmesi neticesinde de bu sancılar geçmez. Dolaşmanın ve masajın da bu ağrıya etkisi olmaz. Bu sancılar doğum hazırlığı için rahim ağzının yumuşamasına ve açılmaya sebep olur. Sancılar başladığı zaman düzenli olup olmadığına bakılır. Bu sancılar düzenli ise kaç dakikada bir geldiğine dikkat etmeli ve doktora haber verilmelidir. Eşinin yanında bulunan baba adayı sancıların ne kadar sürede bir geldiğini saat ile ölçüp kontrol edebilir. Gelen bu sancılar 5 dakikada bire düşmemiş, sancılar 45 saniye sürmüyor ve anne adayının ilk doğumu ise telaşlanıp hastaneye gitmeye gerek yoktur.

Nişan Gelmesi / Nişan Kanaması nedir?

Hamilelik boyunca rahim ağzında salgılanan salgılar rahimin başında birikir ve rahim başının içindeki kanalları tıkar. Bu salgılar sümüksü bir yapıda olup mukus tıkaç olarak isimlendirilir. Bu tıkaç sayesinde bebeği dış etkenlerden korur dışarıdan gelecek enfeksiyonlara karşı bir bariyer görevi yapar. Gebeliğin son dönemlerinde doğumun başlarında rahim ağzında bulunan bu mukus tıkaç dışarı düşer buna nişan gelmesi veya nişan kanaması denir. Anne adayı bunu iç çamaşırında bulabilir veya tuvalete gittiğinde anlar. Bununla beraber hafif açık kırmızı veya pembemsi bir akıntı da olabilir. 36 haftadan önce sümüksü kanlı bir akıntı gelirse nişan gelmesi değildir muhakkak doktora başvurulmalı. Gebelik 36 haftayı aşmışsa sümüksü bir akıntı ile beraber az bir açık kırmızı kanama varsan endişelenmeye gerek yok. Bu nişan gelmesidir. Nişan gelmesi doğumun başlamasının en belirgin belirtisidir. Nişan gelmesinden sonra ne zaman doğum başlanacağı tam olarak tahmin edilemez. Bazen saatler sonra, bazen günler sonra bazen de haftalar sonra da olabilir.

Doğum suyunun gelmesi

Kasılmaların ve gerilmelerin etkisiyle bebeği çevreleyen su kesesi aniden yırtılabilir. Yırtılmayla beraber suyun bir kısmı boşalabilir. Gelen bu su açık sarı renginde ve berrak olur. Doğum yoluna bebeğin başı girmiş ise fazla su gelmeyebilir. Su gelmişe ve sancılar başlamamış olsa bile doktora haber verilip anne adayı hemen hastaneye götürülmeli. Çünkü enfeksiyon kapmaması için bebeği en geç 24 saat içinde doğması gerekir. Her kadının doğumu kendine has olup birbirine benzemeyebilir. Daha önce doğum yapmış kadının ilk ve sonraki doğumları da farklılıklar olabilir. Anne adayında doğumun başlamasıyla beraber yalnızlık duygusu oluşur. Anne adayı sevdiği kişilerden uzaklaştığını ve bu doğum işinde tek başına yapması zorunda kaldığını düşünerekten kendini yalnız görür. Hatta anne adayları bu olaya eşinin sebep olduğunu ve çekilen acının sebebi eşi olduğunu düşünerekten içten içe eşine kızabilir. Böyle zamanlarda anne adayı rahatlaması için epey zamandan beri beklediği bebeğine çok kısa zaman sonra kavuşup kucağına alacağını düşünmelidir.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla