Post Image
40

Doğumdan sonra anneye söylenmeyen gerçekler

Hamilelik dönemi boyunca anne adayı bir çok zorlu süreçten geçmiştir. Özellikle bebekle birlikte yürüdüğü bu dokuz aylık süreç yada hafta olarak da hesaplayabilirsiniz gerçekten dikkatli aşılması gereken bir hendektir. Doğum yaklaştığında anne adayı her şeyin bittiği artık doğumdan sonra bebeği ile yüzleşecek ve artık bebeği ile ilgilenecek.

Oysaki süreç bu kadar basit değil anne adayı  doğum sonrasında muayeneleri, korunması gereken durumları sonradan öğrenecektir.İşte anneye sonradan söylenecek on gerçek.

İlk olarak Doğum bebek doğduğunda sona bitmez. BU süreçte ıkınmanız doğum sonrasında plasenta için devam edecektir. çünkü bu süreç doğumdan sonra yani bebekten sonra geliştiği ağrı ve sızı olayı doğumda ki kadar olmayacaktır ama hafif sarsıntılar yaşayabilirsiniz.

İkinci olarak Tahmini doğum tarihi nadiren tutar
Doğumun net hangi tarihte olacağı bilimsel olarak netlik kazanmamıştır. yani doğumunuz için doktorunuzun verdiği tarih değişebilir. Buna kendinizi hazırlayın.

Üçüncü olarak Epidural sizi tamamen uyuşturması söz konusu değildir.
Epidural doğum kasılmalarıyla baş edemediğinizde yardımınıza koşacak anestezi yöntemlerinden bir tanesi. Bel bölgenize bir iğne yapılıyor ve vücudun alt kısmının uyuşması sağlanıyor. Ancak epidural tamamen hissizleştirmiyor. Çoğunda orantısız uyuşmalar yaşanıyor, bazı kişiler yürüme yetisine bile hala sahip olurken bazıları midelerinde his kaybı olduğunu söylüyor. Eğer kasılma ağrılarınız çok dayanılmaz ise elbette ki epidural uygun ve doktora sormanız gereken şeylerden biri. Ancak yine de epiduralden mucizeler beklememek gerekir.

Dördüncü olarak Doğum sürecinde birkaç defa muayene olmanız gerekebilir
Doğumunuz başladı, hastaneye gittiniz ve kasılmalarınızla baş etmeye çalışarak bebeğinizi bekliyorsunuz… İlk gittiğinizde sizi bir ebenin veya doktorun muayene ederek rahim ağzınızdaki açıklığın ne kadar olduğunu görmek istemesi normaldir. Doğum sürecinde, ilerlemeyi kontrol etmek için bu muayeneyi tekrarlaya bilirler.

5.Doğum esnasında büyük tuvaletin gelmesi olasılık dahilinde
Bu da anne adayının çok yaşamayı istemeyeceği bir olasılık ama olasılık işte. Herkesin de başına gelebilir, üzülmek yersiz. Utanılacak bir şey yok, hemşirelerin de ilk kez gördüğü bir şey değil.

6.Bebeğiniz çökeleğe bulanmış gibi doğabilir
Hayır, bebeğinizin derisi pul pul dökülmüyor, hayır hep öyle kalmayacak ve hayır bir zararı yok. Verniks adı verilen bu kremsi yapı, bebeğinizin anne karnında korunmasını sağlayan bir sıvı ve aslında olması gereken bir şey.

7.Bebekler çok kıllı doğabilir
Bazı bebekler çok kıllı doğabilirler. Kollarında, omuzlarında, kısaca kafaları da dahil her yerleri kıllı bir şekilde çıkabilirler anne karnından. Pek tabii, zamanla dökülecekler!

8.Bebeğinizin kafasının şekli biraz değişik gelebilir
Eğer vajinal doğum yaparsanız, bebeğinizin kafasındaki kemikler doğum kanalında hafifçe sıkışacağı için, doğduğunda tam yuvarlak bir şekilde olmayabilir. Kafanın şeklinde yukarıya doğru hafif sivrilik olması tamamen normaldir. Ancak, birkaç günlük bir süre içerisinde kafa yapıları yeniden yuvarlak hale dönecektir.

9.Doğumdan sonra bir masaj yapacaklar
Eve gidebileceğinizden emin olmadan önce, doktorunuz ya da doğum ebeniz sizin kanamanızın durduğundan emin olmak isteyecektir. Bunun için ise bir hemşire size masaj yapacaktır. Bu masajla rahmin normal ölçüsüne dönmesi hedeflenir. Bu masaj başta biraz rahatsız edici gelse de, zamanla alışacaksınız.

10. Kanamalarınız devam edecek
Kanama ne yazık ki eve vardığınızda durmuyor. 6 haftaya kadar doğum sonrası kanamalarınızın devam etmesi normal kabul ediliyor.

BENZER YAZILAR