Gebe Kadın – Hamile kadın sitesi

Doğum sonrası göğüs sarkmasını önlemek için ameliyat önerileri

Annelik çok kutsal bir değerdir. Tabi anne olmak için vücudunuzun doğal yapısında bazı değişikliklerin olacağınız bilmeniz gerekiyor. Doğuma kadar süren süreçte sonunda göğüste sarkmalar meydana gelmektedir. Göğüs sarkmalarını en doğru şekilde nasıl düzeltebiliriz.Doğum sonrası göğüs sarkmasını önlemek için ameliyat önerileri

Çocuk sahibi olmak isteyen her annenin doğum sonrasında yaşadığı bu süreç sıkıntılı bir dönem olarak bilinir. Özellikle doğrum sonrasında annenin göğüslerinde inanılmaz sarkmalar görülmektedir. Bu durumda anneler için oldukça sıkıntılar oluşturmaktadır. Peki bu doğrum sonrası göğüs sarkmalarını nasıl engelleriz diye soran anneler için güzel bir konu araştırması yaptık ve işin uzmanının ağzından sizlere güzel önerilerde bulunacağız.Doğum sonrası göğüs sarkmasını önlemek için ameliyat önerileri

Doğum sonrası göğüsler neden sarkıyor?

Göğüslerde ki büyüme rahmin büyümesi ile orantılı olarak başlar ve daha sonrasında hormonal etkilerle birlikte süt veren göğüs büyümeye devam eder.Göğüslerde bu büyüme çatlaklara ve gerilmelere yol açmaktadır. Tabi işin önemli olan kısmı süt verme işlemi tamamlandıktan sonra göğüslerin hızlı bir şekilde küçülmesi ve bu küçülme işlemi sırasında derinin küçülme işlemini o kadar hızlı tamamlayamaması ile alakalı olarak gelişen bir süreçtir. Doğum sonrası göğüs sarkmasını önlemek için ameliyat önerileri

Göğüs ameliyatı olmadan önce bilmeniz gereken hayat kurtaran bilgiler

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Sönmez bakalım bu konuda bizlere nasıl tüyolar verecek.

Bu aşamada ameliyat düşünen hastalara önerilen birkaç husus var. Birincisi, doğum öncesi kilonuzda mısınız? Hamilelik uzun ve kilo getiren bir süreçtir. Çok doğaldır ki doğum sonrası kilolarınızı hemen verememiş olabilirsiniz.

Öncelikle hastalar varsa fazla kilolarını vermeleri gerekir. Birebir doğum öncesi ağırlığınız da olmasanız bile en azından birkaç kilo fazlanız olsun. Sekiz on kilo fazla ile ameliyat olur ve göğüslerinizi dikleştirirseniz ve sonra bu fazla kilolarınızı verirseniz, o zaman göğüsleriniz tekrar sarkar. Eğer kilonuz fazla ama artık oturmuşsa ve sizin de kilo vermek gibi bir düşünceniz yoksa ameliyat o takdirde düşünülebilir.

İkinci husus süt vermenin tamamen kesilmiş, memede süt kalmamış olması gerekiyor. Bazen bebek emmediği için ya da başka sebeplerle bebeği sütten kesebilirsiniz ama göğüslerden süt gelmeye devam eder. Bu durumda ben ameliyat önerilmez.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında tekrar doğum yapmak istersem ne olacak.

Göğüslerden süt kesildikten sonra küçülme olacaktır. Erken yapılan bir ameliyatın planlaması bu küçülme etkisini göz ardı edeceği için uygun olmaz. Bir diğer husus da “yeniden çocuk yapmayı planlarsam ne olacak?” sorusunun cevabı.

Yeniden çocuk planı olacaksa göğüsler için aynı süreç gündeme gelecek. Yani, hormonal etkilerle göğüsler büyüyecek, deri büyüyecek. Her şey bittikten sonra meme dokusu küçülürken deri yine bol kalacak.

Sarkma ortaya çıkacak. Eğer yaşınız gençse ve öngörülebilir bir gelecekte tekrar hamilelik planınız olacaksa o takdirde ameliyatı geciktirilmeli. Eğer yeni bir hamilelik planınız yoksa veya bu konuda emin değilseniz ameliyatı planlayabilirsiniz.

Olası bir hamilelikte belki tekrar ameliyat olursunuz belki de vücudunuz buna ihtiyaç göstermez. İleride tekrar doğum yapabilme ihtimaline karşı sizi ayna karşısında ciddi boyutlarda rahatsız eden bir görüntü varsa beklemek anlamsız gibi geliyor.

Doğum sonrasında memeleri dikleştirme ameliyatı olmadan da dikleştebilir miyiz?

Hanımlar göğüslerde sarkmalar doğal bir süreç olduğu için dikleşme süreçleri de uzun sürmektedir. Uzun sürmesinin nedeni ise deri de toparlanmanın çok uzun sürmesidir. Yoksa meme doğum sonrasında eski haline geri dönmektedir. Sadece tek sorun deride ki sarkmadan kaynaklanmaktadır.

Aslında mantık şu; eğer ameliyatı beş sene önce olursanız yeni görünümünüzün keyfini beş sene daha fazla yaşarsınız. Belirsiz bir ihtimal karşısında her geçirdiğiniz sene sizin vücut imajınıza olumsuz yansıyacaktır. Yine de tercih hastalarındır.

Buradan hareketle yine merak edilen bağlantılı başka bir konu ise “Meme dikleştirme sonrası hamile kalırsam emzirebilir miyim?”. Bunun cevabı “çok büyük ihtimalle; evet.”

Bazı dikleştirme yöntemleri ile süt kanalları kısmen zarar görse de yeniden hamile kalma ihtimali olan kadınlar için süt kanallarına hiç dokunmadan da dikleştirme ameliyatı yapmak mümkündür.

Exit mobile version
Araç çubuğuna atla