Post Image
15

Bebek kusmasının nedenleri ( Bebeklerde kusma sırasında neler yapabilirsiniz )

Bebeklerin en sıklıkla gördüğümüz ve ciddi olarak algıladığımız kusma ile ilgili olarak sizlere öncelikle bebekler neden kusarlarla ilgili bir açıklama geçtikten sonra başlıklar halinde dikkat etmeniz gerekenleri sıralayacağız.

Öncelikle bebek hangi hallerde kusar? bebek kustuğunda tehlike çanları çalmalımıdır?

Bebeklerin kusma gerçek anlamda hayra alamet değildir. Çünkü sindirilmiş bir gıdanın dışarı atılması sırasında yaşanan sıkıntının adı kusmadır. Yani bebek tuvaletini yapacağı noktaya değilde yemek borusuna tekrar döndüğünden dolayı kusma işlemi gerçekleşir.

Bebek kusmaların da dikkate almanız gereken hususlar ise: Maddeler halinde sıraladığımız da

Bağırsak tıkanıklığı,
Enfeksiyonel bazı rahatsızlıklar,
yemek borusunun mideye bağlı olduğu kısmın kapalı veya tıkanmış olması,
psikolojik nedenler,
grip,
nezle,
reflü,
mide darlığı,
bağırsak darlığı gibi birçok tehlikeli nedenleri olabilir.

Bebekler kusarken neden fışkırarak kusar?

Yeni doğan bebelerde her beslenme sonrasında bir miktar kusma görülebilir bu çok normal bir durumdur. Fakat bebeğiniz aşırı miktarda kusuyor ve sürekli ağlıyorsa durum ciddi olabilir.

Eğer bebeğiniz fışkırır bir şekilde kusuyorsa mutlaka doktorunuza başvurmalı ve önleminizi almalısınız. Bebeğinizi besledikten sonra hemen yatırmamalı biraz dik konumda tutarak yediklerini sindirmesini beklemelisiniz.

Bebeğiniz kusuyorsa ne yapmalısınız?

Bebeğinizi gereğinden fazla doyurarak yarar sağlamazsınız aksine küçücük midesine baskı yapmış ve ona zarar vermiş olursunuz.

Bebeğinizi sık ve az besleyerek midesini çok zorlamamış olursunuz. Bebeğiniz ağlarken kesinlikle emzirmeye çalışmayın. Hava yutabilir ve dolayısıyla kusabilir.

Yeni doğan bebek eğer yanlış pozisyonda emziriliyorsa kusma gerçekleşebilir. Bebeğinizi doktorunuzun gösterdiği şekilde emzirirseniz kusma ortadan kalkacaktır.

Bebeğiniz zorlanarak kusuyorsa sindirim sistemi rahatsızlığı yaşıyor olabilir. Bebeğiniz kusarken şiddeti, zamanı gibi önemli noktaları gözlemleyip doktorunuza danışmalısınız.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın