Post Image
2K

6 – 12 aylık bebeğin beslenme tablosu

6 aylık olan bebekler için ek gıda zamanı başladığından bebeklerin hangi besinleri tüketmesi gerektiği konusunda açıklayıcı besin listesi verilmiştir. 6 aylık bebeğin beslenme tablosu ve neler yemesi konusunda sizlere bilgi vermektedir.

Bebekler ne zaman takviye gıdalara başlarla sorusu ile başlayan süreçte 6 ayını tamamlamış bebekler de ek gıdalar için sizlere hem bilgi hemde nasıl beslemeniz gerektiği konusunda bilgi verilecektir. Beslenme tablosu ve verilmesi gereken besinleri de ayrıca sizlere tanıtacaktır. 6 – 12 aylık bebeğin beslenme tablosu

Bebeklerin ilk 6 aylarını geçtikleri andan itibaren takviye yemeye ihtiyaç duyarlar. Şimdi sizler için 6 aydan sonra ki bebekler için ve 9 aya kadar olan süreçte özellikle 7 ci aydan sonra verilmesi gereken gıdalarla ilgili güzel bir sunum gerçekleştireceğiz.
6 aydan sonra bebeklere ta 8. aya kadar katı gıda verilmemesi bilinmelidir. 8 aydan sonra bebek artık katı gıdaya hazırdır ve arada bir katı vererek bebeği alıştıracağız.6 – 12 aylık bebeğin beslenme tablosu

8 aylık bebeklerde beslenme

8 aylık bebekler kendi kendilerine oturmaya ve yürümeye başlarlar. Bu dönemde bebekler çevresine karşı duyarlı hale gelmeye başlar. 8 aylık bebeklerde katı gıdalara geçilmeye başlanmıştır. Kendi kendine beslenebileceğinin sinyallerini vermeye başlayan bebek yiyecekleri önce avucuyla daha sonra parmaklarıyla kavramaya çalışır. Yediği besine dokunma, bakma, koklama imkânına sahip olduğunda; sert/yumuşak, soğuk/sıcak, keskin/yumuşak kokulu kavramlarını duyu organlarıyla da genişleterek yeni bir dünyayı keşfeder.

ek gida zamani ve beslenme

Kuru baklagiller

8. ayında çiğneme becerisi gelişen bebeğinize kuru baklagiller yedirerek başlamalısınız. Protein ihtiyacını karşılaması ve içerisinde bolca vitamin ve mineraller barındırması açısından bebeğinizin beslenmesinde kuru baklagillerin tüketimi oldukça önemlidir.

Mercimek

Mercimek içerisinde demir, B vitamini, folik asit ve bolva mineraller barındırmaktadır. Kırmızı etle neredeyse aynı besin tablosuna sahip olan mercimek bebeğinizin sağlıklı beslenmesi açısından oldukça önemlidir.
Eğer bebeğinize mercimeğin gaz yapabileceğini düşünüyorsanız bir gece önceden suda bekletmenizi tavsiye ediyoruz. Bir gece önceden suda bekletmiş olduğunuz mercimeği haşlayıp püre haline getirerek bebeğinize yedirebilirsiniz.

Sarımsak

Sarımsak antioksidan ve doğal antibiyotik olduğu için bebekler açısından da oldukça önemlidir.
Bebeğinizin hastalıklara yakalanmasını ve sağlıklı beslenmesini sağlamak için yemeklerin içerisine sarımsak ekleyebilirsiniz.

Balık

8 aylık dönemde bebeğinizin omega 3 alması da oldukça önemlidir. Ancak bebeğinize balık yedirirken aşırıya kaçmamanız gerekir.
Balık içerisinde A ve D vitaminleri ve omega 3 yağ asitleri bulundurur. Balığı bebeğinize belirli aralıklarla yedirmeniz bebeğin kemik gelişimine, beyin sağlığına, göz sağlığına olumlu yönde etkiler sağlar.

Makarna, bulgur, erişte

Bebeğiniz 8 ayını doldurduğunda makarna bulgur veya eriştenin içerisine bir miktar yoğurt ekleyerek bebeğinize yedirebilirsiniz.
Ancak vereceğiniz bu besinlerin içerisine tuz ilavesi kesinlikle yapılmamalıdır.
Bebeğinize yerdirmeniz gereken yiyeceklerin yanında sağlığını olumsuz yönde etkilememek için bir de yedirmemeniz gereken yiyecekler bulunmaktadır.
Bu dönemde bebeğinize yanlış vereceğiniz bir takım yiyecekler çeşitli alerjik reaksiyonlara ve sağlık problemlerinin meydana gelmesine neden olabilir.

Bu tip olumsuzlukları yaşamamak için bebeğinize 8 aylık dönemde yedirmemeniz gereken yiyecekler bulunmaktadır.

6 ila 8 aylık bebeklere yedirilmemesi gereken besinler

1- Çilek balık deniz ürünleri
Bu ürünler alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebildiği için 8 aylık bebeklere verilmesi önerilmez.
2- İnek sütü
İnek sütü ve diğer çiğ süt ürünleri de alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir.
3- İşlenmiş et ürünleri
Salam, sosis ve sucuk gibi işlemden geçirilmiş etler, konserveler; içeriğinde kimyasal maddeler bulunmasının yanı sıra yağ ve kolesterol yönünden zengin olmaları zararlı olabilir. 1 yaşından sonra da mümkünse kullanımının önüne geçilmelidir.
4- Mangalda pişirilen etler
Tütsülenmiş balık ve mangalda pişen et türü yiyeceklerde 8 aylık bebeğinizde ciddi sağlık sorunların doğmasına sebep olabilir.
5- Kafein içeren gıdalar
6- Kola, gazoz ve asitli yiyecekler
8 aylık bebeğinize sağlıklı beslenmesi konusunda yardımcı olabilmek için aşağıda vermiş olduğumuz örnek beslenme menüsü tablosundan yararlanabilirsiniz.

6 aylık bebeklere Kahvaltı nasıl yaptırılır

  • Yumurta sarısı
  • 1 dilim yağsız tuzsuz beyaz peynir
  • Yarım dilim buğday ekmeği,
  • Öğlen
  • Yoğurtlu makarna
  • Ara yemek
  • Muz
  • Akşam
  • Kılçığından tamamen ayrılmış balık
  • Bu menüye bakarak bebeğinize yedirmeniz veya yedirmemeniz gereken yiyecekleri menüye ekleyerek menü üzerinde değişiklik yaparak bebeğinize yedirebilirsiniz.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla